7 zasad prof. Kano twórczo rozwija brazylijski judoka, mistrz olimpijski. 
Flavio Canto dla Graciemag interpretuje nauki twórcy Judo 
i uczy jak je stosować, by rozwijać się pod względem techniki

120 lat temu profesor Jigoro Kano założył pierwszą szkołę judo. Od tego dnia nauki japońskiego wielkiego mistrza pozostają aktualne i jego zdjęcie jest czczone w dojo na całym świecie. Poza studiowaniem różnych tradycyjnych stylów Jiu - Jitsu i obalaniem działań przeciwstawnych idei "minimalna siła dla maksymalnej wydajności", Kano rozwinął metodologię nauczania sztuk walki  oraz koncepcję filozoficzną o istocie praktyki judo w charakterze i zachowaniu osoby. 
Siedem podstawowych zasad wyłożonych przez filozofię i zinterpretowanych dla technicznego rozwoju zawodnika. 
Sugestie medalisty olimpijskiego Flavio Canto użycia tych wskazówek w praktyce.  To jest gwarantowany ippon! 

1)"Wiedza kontrolą a kontrola zwycięstwem" 

Filmuj turnieje i, jeśli to możliwe, treningi, w których uczestniczysz. Zawsze filmowałem moje walki. Lubię oglądać te akcje,
ponieważ to pomaga mi wychwytywać moje błędy i dostrzegać rozwój. Do dziś trzymam wszystkie moje wideo i wracam do ich oglądania. 
Przyznaję się, że nie mam zwyczaju filmowania moich treningów, ale to na pewno byłoby pomocne. Więc wyjdź poza co
robię, filmuj także twoje treningi.  Jeżeli nigdy nie widziałeś, jak trenujesz, to proste działanie spowoduje wielki rozwój w twojej technice. 

2) "Kto się boi, już jest pobity" 

Ucz swoich najsilniejszych technik swoich przeciwników. Jest taka zasada, w każdym sporcie, albo nawet w życiu zawodowym, że powinieneś ukrywać zasoby, których używasz, by wygrać za wszelką cenę. Jestem przeciwny temu. Zawsze oferowałem moją wiedzę, nawet moim przeciwnikom. Oczywiście , często nie jestem zdolny, by pokonywać ich tymi samymi rozwiązaniami i technikami, których ich uczyłem. To nie ma znaczenia. To bodziec do doskonalenia siebie, by pokonać ich mimo to. Inaczej mówiąc, jeżeli uczysz swych silnych punktów twoich partnerów w treningu i przeciwników, będziesz zmuszony rozwijać się. 

3) "Tylko ten, który szuka wiedzy, i przede wszystkim, jest ciągle pełen pokory, jest bliski doskonałości." 

Ćwicz inteligentnie. Wierzę, że co jest bardziej ważne niż znanie postaw, to zdolność ciała do wykorzystania ich. Dla tego celu proponuję ćwiczenie, które polega na szczegółowej analizie ruchów, nazywanej przeze mnie "Zasadą postępu ruchu". Rozdzielam każdą pozycję na części i powtarzam każdy element kilkanaście razy. 
To powinno być robione rutynowo, na przykład, na początku treningu technicznego (przed powtarzaniem kompletnych pozycji i praktykowaniem randori - popularny "rolling") i nawet z tymi rzutami albo innymi technikami, które robisz najlepiej. Musisz być świadomy faktu, że nawet nasze silne punkty mogą zostać ulepszone. 

4) "Kiedy uświadamiasz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz twój pierwszy krok w nauce" 

Kiedy nie ćwiczysz, siadasz i oglądasz trening innych. Nawet ten, który został pobity przez ciebie na pewno może wykonać pewne ruchy bardziej technicznie i płynie niż ty.  Dlatego oglądanie, jak inni się szkolą będzie ważny dla dostrzeżenia, jak jakieś ruchy są wykonane lepiej przez innych ludzi i w ten sposób możesz spróbować ulepszyć twoje techniki. 

5) "Nigdy bądź dumny z pobicia twojego przeciwnika. Kogo ty pobiłeś dzisiaj może pokonać ciebie jutro; jedyne zwycięstwo, które przetrwa jest przezwyciężeniem twojej własnej niewiedzy" 

Zapomnij o zwycięstwach i tytułach z przeszłości. Oni nie zaliczają wyzwań, które są przed sobą. Oczywiście nie mówię tutaj, że doświadczenie zyskane z przeszłych zawodów konkurencji, sposobów, którymi pokonałeś przeciwnika, nie będzie ważne w przyszłości. Po prostu odnoszę się do sławy. Fakt, że pisarz zdobył nagrodę Nobla, tak po prostu nie przyniesie wartości jego następnej książce. Będzie musiał wymagać od siebie jednakowo albo nawet więcej, by utrzymać poziom na równi z jego poprzednią pracą. W ten sam sposób zawodnicy powinni zapomnieć o swych osiągnięciach i dążyć do dalszego rozwoju. Z drugiej strony , przeciwnik, którego pokonałeś, mógłby rozwinąć się dalej i biłby ciebie następnym razem. Dlatego musisz zignorować sławę i szukać zwycięstwa w dojo a nie na papierze albo w historii. 
Odkładając swój medal, który nie będzie pomocny w przyszłych zawodach. 

6) "Judoka nie doskonali się, by walczyć; on walczy by doskonalić siebie" 

Bądź zawsze otwarty na nowe techniki. Chociaż jestem po wielu latach startów, nie uważam mojego repertuaru technicznego za zamknięty. Na przykład : na ziemi zawsze używałem juji-gatame i przednich duszeń, to w tej chwili koncentruje się na rozwijaniu duszeń się zza pleców i ćwiczę to dużo. Pomyśl o technikach jako o książkach w bibliotece. Zawsze ważnym jest, by dodawać książki do półek. 

7) "Miej inteligencję, by zrozumieć, że, ty który  już umiesz, musisz mieć cierpliwość, aby nauczyć twoich kolegów tego, czego się sam nauczyłeś."

Nie traktuj partnera w treningu jako prostego sparing-partnera. Potraktuj jego jako kogoś ten też szuka doskonałości i pomóż mu dążyć do tego. To zachodzi, kiedy uczymy się nowych technik i wcielamy nowe szczegóły czyniące je skuteczniejszymi. Pamiętamy, że oprócz zasad prof. Kano ma dwie maksymy: Judo wspiera cię poprzez "najmniej siły dla maksymalnej wydajności", w poszukiwaniu "wzajemnej korzyści". 
Podczas treningu staram się zawsze poprawić walkę mojego partnera Vitora Ferraza. 
Profesor Kano uczy: potrzebujesz inteligencji by uczyć się, cierpliwości by nauczać i zawsze szukać wzajemnej korzyści. 


źródło: graciemag.com
tłumaczył Jodan